Leczenie wad zgryzu dorosłych
Leczenie ortodontyczne nie jest przeznaczone tylko dla dzieci i nastolatków.
Jedna osoba na pięć z wadami ortodontycznymi to osoba dorosła.
Dorośli zwykle decydują się na leczenie ortodontyczne z podobnych powodów co dzieci a ponadto chcą czuć się bardziej atrakcyjni.
Główne powody dlaczego dorośli decydują się na zabiegi związane z ortodoncją:
- Nieprawidłowy zgryz ,stłoczone, wyrażnie krzywe zęby
- Stłoczenia czy szparowatość zębów powodująca większą podatność na próchnicę i choroby dziąseł
- W związku z wadą zgryzu nasilające się,częste bóle głowy i stawów skroniowo-żuchwowych
- Pragną być pewni siebie wiedzą,że piękny uśmiech zwiększy ich atrakcyjność i poczucie wartości
- Świadomość,że nieleczona wada zgryzu pogłębia się i zwlekanie z rozpoczęciem leczenia powoduje,że w efekcie będzie ono trwało dłużej i może być bardziej kosztowne
Korzyści z podjętego leczenia:
- Poprzez uszeregowanie zębów i wyleczenie wady zgryzu uzyskujemy piękny, estetyczny uśmiech
- Trwale korygujemy nawrót wcześniej leczonej gdzie indziej wady, którejobecność może wiązać się z niewystarczającym okresem noszenia aparatu retencyjnego przez pacjenta po ukończonym leczeniu
- Wyleczenie wady ,np.stłoczeń zębów,daje w końcu możliwość utrzymania właściwej higieny zębów,dokładnego szczotkowania i nitkowania przestrzeni międzyzębowych,zapobiega chorobom dziąseł
- Zamyka widoczne,mało estetyczne przestrzenie międzyzębowe
- Redukuje nadmierne starcia zębów występujące na skutek np.zgrzytania zębów czy nieprawidłowego zgryzu
- Ściąga do łuku zębowego zęby położone poza łukiem,będące całkowicie zatrzymane lub też częściowo wyrżnięte zamykając istniejące wiele lat luki
Różnice między leczeniem ortodontycznym osób dorosłych i dzieci:
Główną różnicą miedzy leczeniem dzieci i dorosłych jest to,że szczęki dzieci nadal rosną podczas gdy u dorosłych wzrost ten jest już ukończony i w niektórych przypadkach leczenie u dorosłych może przebiegać nieco dłużej niż u dzieci i młodzieży.
Inne różnice obejmują:
- Utrata kości czy choroby dziąseł – dorośli bardziej niż dzieci doświadczają chorób dziąseł np.recesji czy problemów z zanikiem kości z powodu zawansowanych chorób przyzębia a pacjenci z wyleczonymi wadami zgryzu są mniej podatni na wystąpienie tego rodzaju schorzeń.
- Starcie zębów lub ich utrata – z upływem czasu nieprawidłowo ustawione zęby ulegają patologicznemu starciu. Utrata innych zębów powoduje,że te obecne przesuwają się,przechylają ,wysuwają powodują wadę zgryzu i zwiększają ryzyko wystąpienia powaznych chorób dziąseł.
- Niepełne leczenie ortodontyczne podjęte w wieku dziecięcym lub nastoletnim – wielu dorosłych było wcześniej leczonych ortodontycznie, ale często jak się okazuje ich leczenie nie było ukończone i teraz chcieliby podjąć się ponownie leczenia od podstaw aby uzyskać w pełni satysfakcjonujący ich uśmiech.
Dyskomfort
Odczucia lekkiego dyskomfortu są odczuwalne w ciągu pierwszych kilku godzin(od 3-5 godzin ), po założeniu aparatu stałego,czy tuż po wizycie kontrolnej i zwykle ustępują samoistnie.
Nowoczesne aparaty są mniejsze i bardziej komfortowe w noszeniu a przykładane siły są mniej odczuwalne dla zębów. Jednocześnie posiadają one zdolność szeregowania zębów bardziej efektywnie zmniejszając czas wymaganych wizyt kontrolnych zamiast co 4 tyg do co 8-10 tygodni.
Koszt
Koszt za leczenie ortodontyczne aparatami stałymi dorosłych jest określany podobnie jak za leczenie aparatami stałymi dzieci i młodzieży i uzależniony jest od nasilenia wady,rodzaju zastosowanego aparatu stałego oraz czasu potrzebnego do całkowitego skorygowania wady zgryzu.
Po wizycie konsultacyjnej a następnie przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki i nakreśleniu planu leczenia otrzymacie Państwo pełny kosztorys.
Całość kosztów leczenia może być spłacana w dogodnych, nieoprocentowanych ratach.