Protezy zębowe
Korona porcelanowa
Są to uzupełnienia protetyczne odbudowujące brak pojedynczego zęba.
Standardowo wykonane są ze stopu metalu licowanego porcelaną.
Metal może być zamieniony na złoto lub tytan, co zwiększa walory funkcjonalne
i mechaniczne uzupełnienia protetycznego.
Korony wysoce estetyczne to korony pełnoceramiczne czy cyrkonowe.
Zobacz również stomatologia estetyczna korona porcelanowa
Korona protetyczna może być również odbudowana na bazie implantów dentystycznych. Zobacz korony na implantach.
Wkład koronowo-korzeniowy
Jest to struktura protetyczna wzmacniająca korzeń zęba przed wykonaniem ostatecznego uzupełnienia protetycznego.
Wykonywana jest w zębach martwych prawidłowo przeleczonych kanałowo.
Mosty protetyczne
Są to uzupełnienia protetyczne oparte na własnych koronach pacjenta, odbudowujące braki zębów między innymi zębami. W celu odbudowy uzębienia mostem protetycznym należy oszlifować zęby sąsiadujące z luką.
Przed wykonaniem mostu protetycznego, niekiedy konieczne jest również wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego.
Licówki porcelanowe
Są to unikalne pod względem trwałości i estetyki ultracienkie porcelanowe nakładki na zęby. Naklejone specjalnym cementem na zęby są identyczne z zębem własnym pacjenta. Zobacz stomatologia estetyczna licówki
Protezy szkieletowe
Stanowią najlepsze rozwiązanie wśród ruchomych uzupełnień protetycznych.
W pewnej części są wykonywane z metalu, a dzięki mocowaniu na klamrach i nie uciskaniu dziąseł Pacjenta nie wpływają one destrukcyjnie na wyrostek zębodołowy tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłych protez akrylowych.
W porównaniu do protez akrylowych protezy szkieletowe posiadają szereg zalet, które sprawiają, że ich użytkowanie jest bardziej komfortowe dla Pacjenta.
Proteza szkieletowa na zasuwach
Uzupełnienie protetyczne na zasuwach składa się z mostu/koron porcelanowych
i protezy szkieletowej. Stosuje się je przy częściowych brakach zębowych.
Zaletą tego typu uzupełnień jest wysoka estetyka i brak widocznych elementów retencyjnych typu klamry. Mosty są zaopatrzone obustronnie w elementy utrzymujące, czyli zasuwy na koronach. Są to elementy retencyjne, na które zakłada się protezę szkieletową. W zasuwach znajdują się wymienne łoża, dzięki którym raz wykonana proteza może służyć wiele lat.
Proteza jest całkowicie niewidoczna dzięki koronom z porcelany i nieruchoma, dzięki metalowym zasuwom.
Protezy na teleskopach
Uzupełnienia na teleskopach stosuje się przy resztkowym uzębieniu, kiedy niemożliwe wykonanie jest mostów porcelanowych lub prac kombinowanych innego typu. Proteza ta jest całkowicie nieruchoma, nie ma klamer, jest całkowicie niewidoczna i łatwa w utrzymaniu higieny.
Korona teleskopowa, utrzymująca protezę składa się z dwóch elementów, pomiędzy którymi występuje tarcie. Ważną cechą jest obecność złotej powłoki, która poza estetyką działa przeciwbakteryjnie. Elementy łączenia są niewidoczne i bardzo mocno osadzają protezę na zębach lub implantach.
Protezy
na implantachRekonstrukcją w przypadku całkowitego braku zębów może być proteza całkowita.
Jednak Ci Państwo, którzy użytkują tego rodzaju uzupełnienia wiedzą jak wiele kłopotów, mogą one przysporzyć.
Cały czas, gdy Pacjent użytkuje protezę całkowitą, siły przenoszone przez akryl mogą powodować zanik dziąsła. Zwłaszcza w żuchwie, następuje tak duży zanik podłoża dla protezy, że z czasem nie ma się ona na czym trzymać.
Implanty zapewniają dodatkowe umocowanie i świetnie stabilizują protezy – istnieje możliwość wykonania protezy na implantach.
Proteza całkowita nylonowa
Wykonana w całości z elastycznego tworzywa w przypadku całkowitych braków uzębienia. Jest alternatywą dla całkowitej protezy akrylowej (sztywnej).
Jest lżejsza, cieńsza, niełamliwa, niealergiczna, jednym słowem wygodniejsza.
Protezy akrylopolimerowe całkowite
Wykonywane przy brakach całkowitych, mają dwukrotnie większą wytrzymałość mechaniczną, minimalny skurcz a tym samym lepsze dopasowanie i utrzymanie protezy, dziesięciokrotnie mniejszą zawartość monomeru resztkowego, minimalną chłonność wilgoci, nie podrażniają śluzówki, nie wywołują reakcji alergicznych, wysoki trwały połysk, są lżejsze.
Protezy akrylowe (częściowe i całkowite)
To tradycyjne uzupełnienia protetyczne, sztywne, czasami mogą wywoływać alergie, mają widoczne niekosmetyczne klamry druciane.
Najmniej wygodne ze wszystkich uzupełnień protetycznych i najtańsze. Można je wzmacniać drutem, metalową siatką, co w wielu przypadkach chroni przed złamaniem.
Wybór protezy między innymi zależy od indywidualnych warunków w jamie ustnej.