Wypełnienia światłoutwardzalne
Wypełnienia stosowane w naszej praktyce to najnowszej generacji białe, światłoutwardzalne kompozyty nanohybrydowe, wzbogacane cząsteczkami porcelany przez co ich twardość i wytrzymałość na złamania jest bliska parametrom szkliwa zęba. Zaawansowana technologia i skład czyni ten rodzaj wypełnień znakomitym materiałem do wykonywania wysoce estetycznych rekonstrukcji zębów uszkodzonych czy to przez proces próchnicowy czy w wyniku urazu. Kompozyty świetnie nadają się również do zastępowania obecnych w zębach czarnych wypełnień amalgamatowych, głównie z dwóch powodów.
Pierwszy to problem estetyczny, wypełnienia amalgamatowe dają po prostu brzydki wygląd zębom jak również często powodują złamania zębów, zawierają bowiem w swym składzie stopy metali, które pod wpływem temperatury ulegając naprzemiennemu rozszerzaniu i kurczeniu mocno oddziaływując na ściany zęba w rezultacie rozsadzają go.
Tak więc wielu naszych pacjentów mając na uwadze powyższe informacje decyduje się na kompleksowe wymiany rozległych uzupełnień amalgamatowych na białe, kosmetyczne wypełnienia światłoutwardzalne. Odbudowy zębów wykonane z białych materiałów światłoutwardzalnych wyglądają bardzo naturalnie. Wysoka estetyka, szeroka skala doboru barw, możliwość swobodnego ukształtowania powierzchni zębów uwzględniająca ich anatomiczną budową gwarantuje, że wyleczony i tak wypełniony ząb kompozytem jest nie tylko zdrowy, ale wśród innych nigdy nieleczonych i zdrowych zębów ten prezentuje się równie idealnie i praktycznie wydaje się tak jakby nigdy wcześniej nie był leczony.
Przykład 1
Pacjent zgłosił się z nieznacznym bólem zęba szóstego górnego, wskazywał na jego wzmożoną wrażliwość na ciepło i zimno oraz posmak metalu w ustach. Po zbadaniu zęba i wykonaniu zdjęcia rvg stwierdzono nieszczelność rozległego wypełnienia amalgamatowego i obecność próchnicy pod wypełnieniem. W znieczuleniu miejscowym usunięto amalgamat oraz oczyszczono ząb z próchnicy, odbudowano go wypełnieniem światłoutwardzalnym z nanowypełniaczem, kształtując w całości utraconą wcześniej powierzchnię anatomiczną zęba. Wkrótce pacjent zażyczył sobie kolejne wymiany istniejących wypełnień amalgamatowych na wypełnienia światłoutwardzalne.
Przykład 2
Pacjentka – lat 24 – zgłosiła się celem wymiany wypełnień amalgamatowych w zębach przedtrzonowych 4 i 5 oraz trzonowym szóstym ze względów kosmetycznych. Wykonano odbudowy materiałem światłoutwardzalnym przywracając kształt i dobierając odpowiedni kolor materiału do zębów pacjentki.